Jak skutecznie uczyć się języka obcego: kolejny krok: stwórz plan nauki oraz zadbaj o systematyczność

Rozpoczęcie roku szkolnego kojarzy się nie tylko z uroczystą akademią w szkole lub kameralnym spotkaniem z wychowawcą, ale przede wszystkim z planem lekcji. Zarówno uczniowie, jak i ich rodzice z niecierpliwością czekają na plan lekcji. Dzięki niemu można nie tylko zaplanować naukę w szkole, ale również dostosować niemalże wszystkie zajęcia pozalekcyjne do szkolnego planu. Co, jeśli nie masz narzuconego odgórnie planu nauki, a chcesz uczyć się samodzielnie lub z lektorem języka obcego? Stwórz sam swój plan nauki, który będzie dopasowany do Twoich możliwości i czasu, którym dysponujesz. Gdy wiesz już, jakie są Twoje cele, stwórz do nich odpowiedni harmonogram nauki i zadbaj o systematyczność. Bez planu Twoje cele utkną w sferze marzeń, a Ty stracisz motywację do nauki i odłożysz swoje cele do przysłowiowej szuflady.

Tworzenie harmonogramu

Regularność jest kluczowa w procesie nauki języka obcego. Postaraj się znaleźć stały czas na naukę i trzymać się go. Dzięki temu nasza nauka będzie bardziej efektywna. Jeśli uczysz się z lektorem 1 x w tygodniu, zadbaj o to, by nie był to jedyny czas, który poświęcasz na naukę języka obcego. Wpisz w swój kalendarz czas na naukę – oprócz zaplanowanej lekcji z lektorem, wpisz dodatkowe terminy – wystarczy 15 minut dziennie, by zauważyć postępy. Jeśli uczysz się sam, zrób to samo. Zastanów się, ile czasu dziennie możesz poświęcić na naukę. Zapisz wszystkie lekcje (nawet te kilkuminutowe) w swoim kalendarzu – tak, jak zapisujesz zajęcia pozalekcyjne dzieci czy swoje aktywności w czasie wolny, tak, jak zapisujesz wizyty u lekarza i ważne daty. Będzie Ci łatwiej utrzymać systematyczność i tempo nauki na stałym poziomie.

By stworzyć dobry harmonogram nauki, odpowiedz na pytania poniżej:

1. Czego chcesz się nauczyć?

2. Ile masz realnie wolnego czasu?

3. Co jesteś w stanie zrobić w tym czasie?

Jeśli masz jeden duży cel, rozbij go na mniejsze zadania.

Codzienny kontakt z językiem

Zamiast wkładać ogromne ilości czasu w intensywne sesje nauki lub pojedyncze „zrywy co jakiś czas”, warto codziennie poświęcić krótki czas na naukę języka. Nawet 15-30 minut dziennie mogą znacząco przyspieszyć nasz postęp. To pozwala na utrzymywanie ciągłego kontaktu z językiem, co jest kluczowe dla zapamiętywania i utrwalania wiedzy.

Motywacja

Małe kroki są łatwiejsze do osiągnięcia i pomagają utrzymywać motywację. Kiedy widzimy, że osiągamy regularne postępy, jesteśmy bardziej skłonni do kontynuowania nauki. To poczucie sukcesu może być silnym motywatorem.

Lepsze wykorzystanie czasu wolnego

Krótkie sesje nauki języka można wpleść w codzienne obowiązki. Możemy słuchać kursu lub podcastu w drodze do pracy, uczyć się tekstów piosenek i śpiewać – choćby pod prysznicem, przeczytać kilka stron książki w języku obcym przed snem, obejrzeć krótkie filmiki w danym języku (mamy do dyspozycji YT, TikTok, filmiki na Instragramie) lub wykorzystać przerwy w pracy do nauki słownictwa (przy pomocy aplikacji lub wykorzystując starsze metody nauki).

Wielki efekt kropli wody

Małe kroki są jak krople wody, które stopniowo tworzą potężny potok. Regularność i systematyczność w nauce języka obcego przynoszą imponujące rezultaty w dłuższej perspektywie.

Nie zastanawiaj się i wpisz do swojego kalendarza krótkie lekcje języka obcego. Znajdź chociaż 10 minut dziennie na naukę, a osiągniesz upragniony sukces.

Powodzenia!